کرامت؛حکمت؛ایمان

نزدیک تر از ما به ما... تا او راهی نبود، ولی ما در راه ماندیم... در خودمان...

نزدیک تر از ما به ما... تا او راهی نبود، ولی ما در راه ماندیم... در خودمان...

کرامت؛حکمت؛ایمان

*هــوالحکیــم*

دکترینولوژی (یا قاعدة القواعد) دانش تبیین و تشریح قواعد ذاتی حاکم بر خلقت و طبیعت و قواعد ذاتی حاکم بر اعمال موجودات، به ویژه بشر است.

تبیین این قواعد برای جامعه‌سازی الزامی است. لذا موضوع دانش دکترینولوژی، مطالعه‌ی جامعه از حیث «باید»، مبتنی بر قواعد ذاتی حاکم بر خلقت، طبیعت و رفتار موجودات و انسان است.


هوالحکیمدریافت
مدت زمان: 3 دقیقه 52 ثانیه


موضوع ساز و کار نفوذ در ایران از سه چهار الگو تبعیت میکند.

مدل اول مدلی است که در شوروی پیاده شد علیه ساختاری که در شوروی صورت گرفته بود. مرحله ای که الان در ایران دنبال میشود مرحله خروشچوفیسم است، تعاملاتی که خروشچوف در دهه‌ی ۱۹۶۰ با جان اف کندی، رئیس جمهور دموکرات ایالات متحده شروع کردن و موضوع معروف همزیستی مسالمت آمیز بین شوروی و آمریکا آغاز شد. الان تلاشی که آمریکایی‌ها و غربی‌ها میکنند و بعضی جریانات غرب‌گرا در داخل، مرحله‌ی خورشچوف در مناسبات شوروی هست یعنی مرحله‌ی خورشچوف و همزیستی مسالمت آمیز.

الگوی دومی‌که مشخصا در مرکز بررسی تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و دانشگاه شهید بهشتی تئوریزه شده و در اجلاس داووس و جاهای دیگه هم مسائلش مطرح شده و دنبال میشه، موضوع مدل چین هست، که نفوذ در ایران و تغییر ساختار در ایران، سازکارهای مربوطه اش مبتنی بر نگاه چین است.

روی شخصیتی تاکید میشود توسط مشاوران مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و دپارتمان مربوطه در دانشگاه شهید بهشتی، به نام چوئن‌لای . نقشی که چوئن‌لای در کشور چین در عصر مائو و پسا مائو ایفا کرد نقش بسیار مهمی‌است.

در مورد شوروی کل ایدئولوژی سوسیالیسم و مارکسیسم متحول شد و کنار گذاشته شد. اما در مورد چین به ساختار کمونیسم و مائوئیسم دست زده نشد. یعنی پوسته‌ی کمونیسم در چین باقی ماند نهادهای کمونیستی باقی ماندند همه چیز سر جای خودش حسب ظاهر باقی ماند اما استحاله از درون صورت گرفت.

چین به سرعت به سمت درب‌های باز اقتصادی رفت بعدا که هنگ کنگ به چین متصل شد در ۱۹۹۷، به عنوان یک منطقه آزاد تجاری عظیم زمینه را برای تعاملات چین ایجاد کرد. چین از درون لیبرالیزه شد بدون اینکه مارکسیسم و مائوئیسم را کنار بگذارد. این استحاله از درون را شخصیتی به نام چوئن لای رقم زد. امروز به شکل بومی‌شده نفوذی که در جمهوری اسلامی‌صورت گرفته، این نفوذی که در نهاد‌های دولتی ما، در حیطه ی لیبرالیسم، تلاش میکنند که مدل چوئن لای را در درون دولت جمهوری اسلامی، در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و در نهاد‌هایی مثل دانشگاه شهید بهشتی، ساز و کارش را رقم بزنند، تئوریزه کنند و دنبال کنند. پس الان یک وجه نفوذ در ایران برای استحاله‌ی درونی، مدل خروشچوفیسم و یک وجه هم مدل چوئن‌لای در کشور چین هست. که بیشتر الان جریان غرب‌گرا و لیبرال در دولت جمهوری اسلامی‌تلاش میکند مدل چوئن‌لای را در ایران پیاده کند. اگر به نوشته‌های اینها در فضای سایبر مراجعه کنید می‌بینید.

 
نظرات  (۱)

باسلام
مثل همیشه عالی بود

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">